Czym jest zdrada? Zdrowa relacja vs. zdrada - jak rozpoznać?

Czym jest zdrada? Zdrowa relacja vs. zdrada - jak rozpoznać?
Autor Paweł Marecki
Paweł Marecki8 stycznia 2024 | 6 min

Czym jest zdrada? To pytanie zadaje sobie wielu ludzi w związkach. Zdrada to złamanie wierności wobec partnera i nadużycie zaufania. W artykule przyjrzymy się bliżej temu zjawisku - czym jest zdrada, jakie są jej objawy i przyczyny. Porównamy zdrową relację i związek dotknięty zdradą. Podpowiemy także, jak sobie poradzić, gdy doświadczysz zdrady ze strony partnera.

Kluczowe wnioski:
 • Zdrada to naruszenie granic związku i złamanie obietnicy wierności
 • Zdrowa relacja opiera się na zaufaniu, szacunku i szczerości
 • Typowe objawy zdrady to kłamstwa, unikanie kontaktu, wyłączanie telefonu
 • Zdrada bardzo rani, może prowadzić do traumy i problemów psychicznych
 • Po zdradzie można odbudować związek, ale wymaga to dużo wysiłku i czasu

Zdrada jako złamanie zaufania

Czym jest zdrada w związku? To świadome złamanie obietnicy wierności wobec partnera. Dochodzi wtedy do naruszenia wcześniej ustalonych granic relacji i zasad dotyczących ekskluzywności. Zdrada to także pogwałcenie zaufania między dwojgiem ludzi, którzy zadeklarowali sobie monogamię.

W zdrowym związku partnerzy darzą się wzajemnym zaufaniem i szacunkiem. Nie kwestionują swojej wierności ani nie sprawdzają się nawzajem. Jeśli jedno z nich łamie tę niepisaną umowę, zaczynają się schody. Zdrada bowiem niszczy fundament, na którym opiera się relacja.

Dlaczego ludzie zdradzają?

Skąd bierze się pokusa zdrady? Czasami dzieje się tak pod wpływem impulsu, bywa też, że jedno z partnerów szuka schronienia w ramionach kogoś innego. Przyczyn może być wiele - od niezadowolenia z jakości związku, przez rutynę i nudę, aż po pragnienie nowych wrażeń. Niekiedy zdrada to forma zemsty za krzywdy doznane od partnera.

Z różnych badań wynika, że zdrada jest dość powszechna i dotyka wielu par. Nie zawsze musi oznaczać koniec związku. Czasem może być sygnałem alarmowym, który pomaga otrząsnąć się z letargu i na nowo rozpalić relację. Ale równie często prowadzi do bolesnych rozstań.

Rozpoznaj symptomy zdrady w związku

Jak rozpoznać, że partner cię zdradza? Na początku zazwyczaj pojawiają się sygnały ostrzegawcze w postaci drobnych zmian w zachowaniu i nastroju drugiej połowy. Warto zwracać uwagę na nietypowe reakcje, unikanie rozmów, częste wymówki i kłamstewka. Oto kilka symptomów, które powinny wzbudzić czujność:

 • Partner nagle zaczyna dbać o swój wygląd, częściej się stroi i pachnie
 • Reaguje rozdrażnieniem lub agresją, gdy pytasz o jego sprawy
 • Zaczyna spędzać mnóstwo czasu poza domem i unika twojego towarzystwa

Innym znakiem ostrzegawczym jest wyłączanie lub chowanie telefonu w twojej obecności. Jeśli któryś z tych symptomów cię niepokoi, warto porozmawiać z partnerem i zapytać wprost o przyczyny zmiany zachowania.

Jak udowodnić zdradę?

Co zrobić, gdy podejrzewasz, że on lub ona cię zdradza? Niektórzy decydują się na zatrudnienie detektywa, inwigilację partnera lub przeszukiwanie jego rzeczy. Takie działania rzadko przynoszą pozytywne rezultaty, za to mogą nieodwracalnie zniszczyć zaufanie w związku. Zanim posuniesz się do drastycznych kroków, spróbuj delikatnie wyciągnąć prawdę od partnera.

Przyczyny i motywacje do zdrady

Czy zdrada jest normalna? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony, w badaniach 40-60% osób przyznaje, że zdradziło partnera. Może to oznaczać, że zdrada nie należy do rzadkości. Z drugiej jednak strony, dla ofiary zawsze jest czymś nienormalnym, bolesnym i traumatycznym.

Zdrada zawsze boli, niezależnie od tego, czy jest powszechna, czy nie. Ofiara czuje się zraniona, oszukana i upokorzona.

Skąd bierze się pokusa, by skrzywdzić drugą osobę w ten sposób? Psychologowie wyróżniają kilka motywacji, które prowadzą do zdrady:

Motywacja Opis
Zemsta Zdrada jako forma odwetu za krzywdy wyrządzone przez partnera
Nuda Poszukiwanie wrażeń i urozmaicenia poza związkiem
Brak satysfakcji seksualnej Szukanie spełnienia u innych partnerów

Jak widać, przyczyn może być wiele. Ale żadna z nich nie usprawiedliwia skrzywdzenia drugiej osoby.

Wpływ zdrady na psychikę partnera

Czym jest zdrada? Zdrowa relacja vs. zdrada - jak rozpoznać?

Zdrada zostawia głębokie rany w psychice, które bardzo trudno zaleczyć. Poczucie winy i wstydu miesza się ze złością oraz urazą. Ofiary często obwiniają siebie o to, co się stało, zadają sobie pytanie "Dlaczego ja?". Pojawiają się myśli typu:

 • Coś ze mną nie tak, skoro partner poszukał kogoś innego
 • Nie jestem wystarczająco atrakcyjny/a
 • Stałem/am się nudny/a i nieciekawy/a

Tego typu przemyślenia mogą zrujnować poczucie własnej wartości. Z czasem ofiary zdrady popadają w coraz głębszą depresję, a nawet myśli samobójcze. Dlatego tak ważne jest szukanie pomocy u specjalisty.

Jak poradzić sobie z traumą po zdradzie?

Przeżycie zdrady zawsze jest bolesnym doświadczeniem. Ważne jednak, by nie obwiniać siebie o zaistniałą sytuację i chronić własną godność. Oto kilka wskazówek, jak sobie poradzić z traumą:

 • Porozmawiaj z kimś zaufanym, wyżal się, podziel stresem
 • Zadbaj o siebie - jedz zdrowo, uprawiaj sport, relaksuj się
 • Jeśli to możliwe, rozważ terapię indywidualną u specjalisty

Pamiętaj, że z czasem rany się zagoją. Ważne, by nie obwiniać siebie za zaistniałą sytuację.

Odbudowa zaufania po zdradzie

Czy można odbudować związek po zdradzie? Z pewnością nie jest to łatwe zadanie. Wymaga od obu stron ogromnej determinacji, cierpliwości i chęci naprawienia tego, co zostało zniszczone.

Kluczowym elementem jest odbudowa zaufania, które legło w gruzach. Należy wiele rozmawiać, szczerze wyjaśnić wszelkie wątpliwości i dać sobie czas. Partner musi okazać skruchę i chęć poprawy. Ważne też, by na nowo określić granice związku tak, by czuli się w nim bezpiecznie.

Czasem, mimo najszczerszych chęci, nie udaje się na nowo rozpalić tego, co wygasło. Wówczas drogi partnerów muszą się rozejść. Ale przynajmniej każde z nich wyciągnie wnioski i doświadczenia, które wykorzysta w kolejnych relacjach.

Podsumowanie

Czym jest zdrada i czy można ją uznać za coś normalnego? To pytania, na które staraliśmy się odpowiedzieć w tym artykule. Zdrada to świadome złamanie umowy o wierności między partnerami. Dochodzi wtedy do nadużycia zaufania i pogwałcenia granic związku.

Okazuje się, że zdrada jest dość powszechna - według badań doświadczyło jej 40-60% par. Może to sugerować, że dla wielu osób przestaje być czymś nienormalnym. Ale zawsze pozostaje czymś nieakceptowalnym i bolesnym dla ofiary.

Skutki zdrady bywają opłakane. Prowadzi do załamania zaufania, poczucia upokorzenia i winy. Ofiary popadają w depresję, tracą wiarę we własną wartość. Dlatego tak istotne jest szukanie wsparcia u bliskich osób lub specjalisty.

Czy po zdradzie można odbudować związek? Jest to trudne, ale możliwe. Wymaga ogromnej pracy nad sobą, wzajemnego zrozumienia i cierpliwości. Niekiedy jednak lepiej dać sobie spokój i iść inną drogą - bez bagażu gorzkich doświadczeń.

5 Podobnych Artykułów

 1. Bowlby przywiązanie - pełne wyjaśnienie i znaczenie
 2. Miłość po rozstaniu: jak odnaleźć szczęście na nowo!
 3. Jak wyjść z friendzone: skuteczne strategie i metody
 4. Silne zauroczenie: jak je odróżnić od zakochania, wskazówki
 5. Czterej jeźdźcy apokalipsy opis - Czterej apokalipsy opis
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Paweł Marecki
Paweł Marecki

Nazywam się Paweł i jestem naukowcem zajmującym się zmianami klimatu i ich wpływem na środowisko. Popularyzuję wiedzę opartą na badaniach i faktach. Chcę przybliżać zagadnienia ekologiczne w przystępny, ale rzetelny sposób. Uważam, że nauka odgrywa kluczową rolę w poszukiwaniu rozwiązań dla współczesnych wyzwań środowiskowych.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły